KUZMIĆ: Dovoljno skladišnih kapaciteta za ovogodišnji rod pšenice, mjesec dana besplatnog lagerovanja (foto)
2026-06-25 17:39:00
Saopštenjem za javnost iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske predstavljeni su zaključci sastanka ministra poljoprivrede Andjelke Kuzmić sa otkupljivačima i prerađivačima pšenice, a jedna od ključnih poruka jeste da u Republici Srpskoj postoje dovoljni skladišni kapaciteti za prihvat ovogodišnjeg roda.
Kako je saopšteno, proizvođačima će biti omogućeno besplatno skladištenje pšenice u periodu od mjesec dana, što će poljoprivrednicima dati dodatno vrijeme da donesu odluku o prodaji svojih proizvoda i prate kretanja na tržištu.
Iz Ministarstva navode da su otkupljivači i prerađivači iskazali spremnost da otkupe tržišne viškove pšenice, čime se stvara dodatna sigurnost za domaće proizvođače tokom predstojeće žetve.
Kada je riječ o otkupnoj cijeni, iz Ministarstva ističu da je nerealno unaprijed govoriti o njenom iznosu, s obzirom na to da se cijena formira na tržišnim principima i u skladu sa kretanjima cijena u zemljama regiona.
Ministarstvo poljoprivrede izrazilo je zadovoljstvo kvalitetom i očekivanim prinosima ovogodišnjeg roda pšenice, naglašavajući da će nadležne institucije i u narednom periodu pažljivo pratiti tok žetve i proces otkupa.
Iz resornog ministarstva poručuju da će i dalje biti u stalnom kontaktu sa proizvođačima, otkupljivačima i prerađivačima kako bi se obezbijedili što povoljniji uslovi za domaće poljoprivrednike.