BIJELJINA: Veterani III diverzantskog odreda ''Crni'' obilježili godišnjicu jedinice i odali počast poginulim saborcima (foto)

BIJELJINA: Veterani III diverzantskog odreda ''Crni'' obilježili godišnjicu jedinice i odali počast poginulim saborcima (foto)

2026-06-28 13:56:00

Udruženje ratnih vojnih veterana III diverzantskog odreda ''Crni'' obilježilo je Vidovdan i godišnjicu ratne jedinice nizom prigodnih aktivnosti u Bijeljini.

Program je obilježavan svetom liturgijom i parastosom za poginule i umrle pripadnike jedinice, lomljenjem slavskog kolača, polaganjem vijenaca na Spomenik palim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata na trgu u Bijeljini, kao i zajedničko druženje veterana. 

Manifestacija je biti održana u znak sjećanja na saborce koji su dali živote za Republiku Srpsku i očuvanja tradicije i uspomene na ratni put III diverzantskog odreda ''Crni''.

VASILIJE MITROVIĆ ''CRNI'': III diverzantski odred ''Crni''bio je elitna jedinica VRS koja je dala nemjerljiv doprinos odbrani Republike Srpske

Ratni komandant III diverzantskog odreda ''Crni'' Vasilije Mitrović ''Crni'' izjavio je da je ova jedinica od samog osnivanja 1992. godine predstavljala jednu od elitnih formacija Istočnobosanskog korpusa Vojske Republike Srpske, ističući da je njen ratni put obilježen brojnim teškim borbama, velikim žrtvama i odlučnošću da odbrani srpski narod.

Mitrović je podsjetio da su odred činili dobrovoljci iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, te da formiranje jedinice nije bilo nimalo jednostavno.

''Bilo je izuzetno teško okupiti ljude i organizovati jedinicu. Imao sam samo 21 godinu i trebalo je uvjeriti dobrovoljce da krenu u borbu. Uprkos svim izazovima, uspjeli smo formirati odred koji je kasnije postao jedna od najprepoznatljivijih jedinica Istočnobosanskog korpusa'', rekao je Mitrović.

Govoreći o ratnom putu, istakao je da je odred učestvovao u borbenim dejstvima na majevičkom, posavskom, sarajevsko-romanijskom i krajiškom ratištu.

''Najteže trenutke doživjeli smo tokom odbrane Majevice početkom septembra 1992. godine, kada smo pretrpjeli najveće gubitke.

Posebno pamtim i proboj za Smoluću, koji je bio jedna od najznačajnijih akcija naše jedinice'', naveo je Mitrović.

Prema njegovim riječima, kroz odred je prošlo oko 150 boraca, od kojih je osam poginulo, dok su trojica teško ranjena.

''To su ljudi koji su dali ono najvrijednije za stvaranje Republike Srpske i njihova žrtva nikada ne smije biti zaboravljena. I sam sam tokom rata sedam puta ranjavan, ali sam smatrao da je moja dužnost da ostanem uz svoje saborce'', rekao je ratni komandant.

Mitrović je naglasio da su današnja okupljanja veterana važna kako bi se sačuvalo sjećanje na ratni put jedinice i prenijela istina budućim generacijama.

''Naša je obaveza da mladima govorimo o tome kako je stvarana Republika Srpska i kakvu su žrtvu podnijeli njeni borci. Samo tako možemo sačuvati uspomenu na ljude koji su je stvarali i branili'', istakao je Mitrović.

On je poručio da Republika Srpska predstavlja najveću tekovinu boraca Vojske Republike Srpske i da njeno očuvanje mora ostati zajednički cilj svih generacija.

''Republika Srpska je izborena velikom žrtvom i ne smijemo dozvoliti da izgubimo svoj identitet. Na nama je da čuvamo ono što su borci stvarali i da s ponosom prenosimo istinu o njihovom doprinosu budućim pokoljenjima'', zaključio je Mitrović.

MILENKO STOJANOVIĆ: Naša obaveza je da čuvamo uspomenu na poginule saborce i ratni put jedinice

Milenko Stojanović izjavio je da Udruženje ratnih vojnih veterana svake godine obilježava krsnu slavu ratne jedinice s ciljem očuvanja tradicije, njegovanja sjećanja na poginule saborce i odavanja pošte ratnim vojnim invalidima.

On je istakao da ovakva okupljanja imaju poseban značaj jer predstavljaju priliku da se sačuva uspomena na one koji su dali živote za Republiku Srpsku.

''Svake godine obilježavamo krsnu slavu naše jedinice kako bismo sačuvali tradiciju i odali dužno poštovanje poginulim saborcima i ratnim vojnim invalidima. To je naša obaveza prema ljudima koji su dali najveću žrtvu i prema generacijama koje dolaze'', rekao je Stojanović.

Prema njegovim riječima, obilježavanje počinje svetom liturgijom i parastosom u Sabornom hramu, nakon čega slijedi polaganje vijenaca i odavanje počasti poginulim borcima.

''Liturgija, parastos i polaganje vijenaca nisu samo dio programa, već izraz zahvalnosti i poštovanja prema svim pripadnicima naše jedinice koji više nisu među nama. Njihova žrtva ne smije biti zaboravljena'', naglasio je Stojanović.

On je poručio da će Udruženje ratnih vojnih veterana i u narednom periodu nastaviti da njeguje tradiciju i organizuje obilježavanja značajnih datuma iz ratnog perioda, kako bi se sačuvalo sjećanje na ratni put jedinice i doprinos njenih pripadnika u odbrani Republike Srpske.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com


OGLAS

Komentari

Budi prvi koji će komentarisati ovu vest!

2+5 = ?

📌 Čitajte još novosti

Nema slike
BIJELJINA: Počeo 21. Memorijal “Branko Stević“ u Gornjoj Čađavici – Vidovdan u znaku fudbala, sjećanja i poštovanja (foto,video)
2026-06-28 16:26:00
Nema slike
Na Vidovdan prije 25 godina u Hag isporučen Slobodan Milošević
2026-06-28 15:19:00
Nema slike
Predstavnici Grada Bijeljina prisustvovali obilježavanju Vidovdana – Dana grada Kruševca (video)
2026-06-28 13:55:00
Nema slike
SKUD ''Semberija'' obilježio krsnu slavu Vidovdan (foto)
2026-06-28 13:53:00
Nema slike
UGLJEVIK: Načelnik Gajić nagradio najuspješnije đake za školske i sportske rezultate
2026-06-28 13:52:00
Nema slike
Održan treći ''Princip Fest'' u Priboju kod Lopara (foto)
2026-06-28 13:51:00