SELAK: Ako je konstitutivnost naroda temelj BiH, zašto Srba nema na najvišim funkcijama u Federaciji BiH?
2026-06-28 18:27:00
Predsjednik Socijalističke partije Srpske i ministar pravde Republike Srpske Goran Selak postavio je pitanje da li se princip konstitutivnosti naroda u Bosni i Hercegovini primjenjuje jednako u oba entiteta, ukazujući na nacionalnu strukturu nosilaca najviših funkcija u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
U objavi na društvenoj mreži X, Selak je naveo da u Republici Srpskoj najviše funkcije obavljaju predstavnici sva tri konstitutivna naroda, kao i Ostalih.
Prema njegovim navodima, predsjednik Republike, predsjednik Vlade i predsjednik Narodne skupštine su Srbi, predsjedavajući Vijeća naroda i predsjednik Ustavnog suda su Bošnjaci, glavni republički javni tužilac je Hrvat, dok je predsjednik Vrhovnog suda iz reda Ostalih.
S druge strane, Selak je ukazao da u Federaciji BiH funkcije predsjednika Federacije, predsjedavajućeg Doma naroda, predsjednika Vrhovnog suda i lica koje trenutno predsjedava Predstavničkim domom obavljaju Hrvati, dok su premijer Federacije i glavni federalni tužilac Bošnjaci, a predsjednik Ustavnog suda je iz reda Ostalih.
„Postavljam jednostavno pitanje: gdje su Srbi na najvišim funkcijama u Federaciji BiH?“, poručio je Selak.
On je naglasio da, ukoliko je konstitutivnost naroda temelj Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog uređenja BiH, onda taj princip mora biti dosljedno primjenjivan u oba entiteta.
„Jednaki aršini su jedini put ka međusobnom povjerenju, uvažavanju i istinskoj ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini“, naveo je Selak.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com
Komentari
Budi prvi koji će komentarisati ovu vest!